Obcierka parkingowa. Historia nieudanego żartu w Prima Aprilis. Historia klienta.
Jest 1 kwietnia. Prima Aprillis. Wychodzisz z domu, chcąc jak zawsze dojechać do pracy. Podchodzisz do swojego auta, a tam widzisz coś, co budzi Cię skuteczniej niż łyk porannej kawy. Twój zderzak jest uszkodzony. Ktoś, nie wiadomo kto, pozostawił po sobie przykrą niespodziankę- obcierka parkingowa. Po pierwszej fali oburzenia, zastanawiasz się co dalej. Nie było nikogo w pobliżu, nikt nic nie widział, nie masz żadnych poszlak, żeby wytypować sprawcę. Musisz pokryć szkodę z własnej kieszeni, ale przecież nie masz pieniędzy na lakierowanie lub nowy zderzak. Co dalej?
Powyższa historia to przypadek Pani Moniki, której problem udało mi się rozwiązać, poprzez usunięcie obcierki parkingowej. Położenie zaprawki lakierniczej uchroniło ją przed niespodziewanym i sporym wydatkiem, co zdjęło z jej barków duże zmartwienie.
Obcierki parkingowe. Czy da się coś z tym zrobić?
Jeśli masz obtarty zderzak i szukasz sposobu na naprawę, zaprawki lakiernicze mogą być rozwiązaniem. To skuteczna i tania metoda. Jednak trzeba pamiętać, że zaprawka może być w pewnym stopniu widoczna. To zależy od rodzaju uszkodzenia, koloru lakieru i umiejętności osoby, która dobierze odpowiedni kolor.
Zaprawka lakiernicza co to jest?
Zaprawka lakiernicza to specjalny lakier samochodowy, który można kupić w małych tubkach razem z aplikatorem. Służy do wypełnienia ubytków na powierzchni karoserii.
W jaki sposób wykonuje się zaprawki lakiernicze?
Sam proces raczej nie należy do skomplikowanych. Do jej wykonania są potrzebne m.in szlifierka i papiery ścierne o różnych gradacjach, lakier, lakier bezbarwny, maszyna polerska, pady i pasty do polerowania, miernik lakieru oraz środek do odtłuszczania.
Czy można zrobić zaprawkę na własną rękę?
Czy można zrobić zaprawkę na własną rękę? Oczywiście, że tak. Niezbędne są do tego odpowiednie materiały, trochę cierpliwości, zdolności manuale, a przede wszystkim wiedza i wyczucie dotyczące aktualnie stosowanych lakierów. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi, podczas szlifowania możemy zedrzeć zbyt głęboką warstwę lakieru bezbarwnego, trwale uszkadzając naprawiany element. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, lepiej zlecić naprawę specjaliście.
Zaprawka lakiernicza, jaki to koszt?
Lakierowanie całego elementu u specjalisty to aktualnie koszt rzędu 600-800 zł. Położenie zaprawki to szacunkowy koszt od 200 zł.
Zaprawka lakiernicza, ile to trwa?
Czas jest ważny. Dobry lakiernik ma zazwyczaj długą listę oczekujących klientów, co oznacza, że trzeba czekać na wolny termin kilka tygodni. Zaprawki lakiernicze, które wykonywane są w Heart of Detailing trwają maksymalnie jeden dzień roboczy przy podstawowym zakresie prac, tym samym auto jest gotowe do odbioru tego samego dnia.
Podsumowanie
Jeśli zależy Ci na czasie, budżet gra rolę a uszkodzenie nie jest duże, warto postawić na zaprawkę lakierniczą. Oszczędzi Ci ona wielu zmartwień. Jeśli jednak uszkodzenie nie kwalifikuje się do naprawy zaprawką, warto rozważyć lakierowanie całego elementu. Heart of Detailing współpracuje z dobrymi i fachowymi lakierniami samochodowymi na terenie Śląska, dlatego zawsze pomożemy Ci dobrać rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.