Powłoka ceramiczna to obok folii bezbarwnej PPF, druga najpopularniejsza metoda zabezpieczenia lakieru samochodu nowego i używanego. Piękny i błyszczący lakier to niewątpliwa zaleta posiadania powłoki ceramicznej na lakierze. Dzięki niej auto zdecydowanie mniej się brudzi, łatwiej się czyści, jest bezpieczne od promieniowania UV, no i świetnie wygląda.
Odkąd powłoki ceramiczne zrewolucjonizowały świat kosmetyki samochodowej, wśród nich narosło wiele mitów. Jednym z nich jest rzekoma odporność rodem z filmów science fiction. Powłoka ceramiczna to świetna forma ochrony lakieru, ale nie jest idealna. Dlatego jeśli dotychczas tak myślałeś, mam dla Ciebie złą informację.- powłoka ceramiczna to nie jest rozwiązanie bezobsługowe. Powłoka ceramiczna nie jest ani tytanowa, ani nie posiada właściwości, które zaprzeczają prawom fizyki. Zatem masz powłokę ceramiczną na lakierze i chcesz o nią dbać? W tym artykule dam Ci 8 skutecznych rad na co uważać z punktu widzenia użytkownika.
Powłoka ceramiczna a myjnia automatyczna
Myjnia automatyczna to jeden z głównych wrogów powłoki ceramicznej. Nawet jednorazowa wizyta na myjni automatycznej z powłoką ceramiczną wpłynie na właściwości powłoki ceramicznej na lakierze. Uderzenia twardych szczotek oraz ich niewłaściwa konserwacja mogą pozostawić widoczne zarysowania na lakierze, co z kolei prowadzi do utraty połysku. Ponadto, szczotki w myjniach zbierają brud i zanieczyszczenia, które mogą powodować mikrourazy na powierzchni lakieru. Jeśli chcesz zachować powłokę w dobrym stanie, zdecydowanie odradzamy korzystanie z myjni automatycznych.
Powłoka ceramiczna a myjnia bezdotykowa
Pamiętaj, aby każdorazowo do spłukiwania auta po pianie aktywnej, używać wody zdemineralizowanej tzw. „program nabłyszczanie” dla Twojej powłoki ceramicznej. Skutecznie ograniczy to osadzający się osad mineralny z twardej wody. Pamiętaj również, że jeśli nie myjesz auta ręcznie rękawicą to nigdy nie wycieraj auta do sucha ręcznikiem- ma myjni bezdotykowej nigdy nie pozbędziesz się 100% brudu. Zdecydowanie lepiej będzie rozpędzić auto na drodze szybkiego ruchu, żeby woda spadła z powierzchni lakieru.
Powłoka ceramiczna a szczotka na myjni bezdotykowej
Myjnia bezdotykowa to świetny sposób na spłukanie auta z brudu, jednak sam oprysk chemią nie domywa auta. Uporczywe zabrudzenia naprawdę potrafią kłuć w oczy, dlatego jeśli chcesz zniszczyć powłokę i lakier, użyj w tym celu szczotki. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że akurat przed tobą ktoś szorował nią naprawdę brudne auto, a szczególnie felgi. W ten sposób Twój lakier znów będzie cały w zarysowaniach, a hydrofobowość znacząco spadnie.
Powłoka ceramiczna a mycie auta
Każdy samochód potrzebuje ręcznego mycia, a szczególnie takie, które jest zabezpieczone powłoką ceramiczną. Niezwykle ważne jest, abyś dbał o systematyczne mycie swojego auta, nawet jeśli ma ono powłokę ceramiczną. Zaniedbanie tego kroku może prowadzić do zniszczenia powłoki ceramicznej i obniżenia jej skuteczności. Brud, piasek, ptasie odchody to tylko niektóre zanieczyszczenia, które nie pozostają obojętne dla lakieru. Dlatego jeśli nie chcesz, żeby powłoka przestała szybciej działać- myj auto regularnie- pamiętając o metodzie na dwa wiadra.
Mycie auta z powłoką ceramiczną a słońce
Najlepszą porą na mycie samochodu jest wczesny ranek lub późny wieczór. Jeśli umyjesz samochód, który ma rozgrzany lakier lub będą na niego padać ostre promienie słoneczne, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pojawią się plamy, smugi i trudne do usunięcia wżery od zaschniętej chemii. Unikaj tego, myjąc auto w zacienionym miejscu, nigdy po dłuższej jeździe.
Serwis powłoki ceramicznej
Cechą charakterystyczną posiadania powłoki jest konieczność odbywania jej serwisu co 6 miesięcy. Jest to szereg czynności przeprowadzanych podczas mycia, które mają za zadanie odetkać powłokę ceramiczną. Wówczas usuwane są osady m.in z klocków hamulcowych, drobinek asfaltu czy osad mineralny, który skutecznie zabija hydrofobowość. Dlatego jeśli chcesz, żeby powłoka nie wytrzymała dedykowanego jej czasu, a Twoje pieniądze zostały wyrzucone w błoto, to nie przyjeżdżaj na półroczny serwis.
Powłoka ceramiczna a odśnieżanie auta
Zimą, gdy na samochodzie znajduje się warstwa śniegu, szczególnie ważne jest, by odśnieżać go ostrożnie. Używanie szorstkich szczotek, które zbierają piasek i brud, może skutkować powstaniem zarysowań na lakierze. Warto unikać szorowania śniegu, zwłaszcza w przypadku, gdy jest on zanieczyszczony drobinkami piasku. Właściwe odśnieżanie samochodu pozwoli uniknąć uszkodzeń powłoki ceramicznej i utrzymać lakier w doskonałym stanie.
Sięgnij po pomoc ekspertów
Gdy odbierzesz samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną, pamiętaj że w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, możesz zwrócić się do Heartify Wrap Studio Detailing Sosnowiec. Z chęcią udzielimy Ci rad i wskazówek jak dbać o lakier auta.
Podsumowanie
Jeśli posiadasz powłokę ceramiczną na lakierze to warto wziąć powyższe rady do serca. Aby cieszyć się długotrwałym efektem ochrony powłoki ceramicznej, warto przestrzegać tych kilku zasad. Unikaj myjni automatycznych, dbaj o regularne mycie auta, przeprowadzaj serwis powłoki co 6 miesięcy i pamiętaj o ostrożności podczas odśnieżania. Dzięki tym prostym wskazówkom, Twoje auto z powłoką ceramiczną będzie wyglądać jak nowe przez długi czas, a lakier będzie skutecznie chroniony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.